Aplikacje do tworzenia wykresu Gantta

Jednym z częściej pojawiających się pytań na różnych forach dotyczy aplikacji do zarządzania projektami, w którym jest możliwość prezentacji projektu w formie wykresu Gantta. Pomyślałam więc, że sprawdzę, jakie są dostępne aplikacje do tworzenia wykresu Gantta.

Co to jest wykres Gantta?

Wykres Gantta pozwala przedstawić zadania w projekcie na osi czasu. Co jest Ci potrzebne? Takie minimum to lista zadań, czas trwania dla każdego z nich i data rozpoczęcia. Z pomocą w przygotowaniu tych danych przyjdzie Ci artykuł Jak stworzyć harmonogram projektu?

Przykładowy wykres Gantta będzie wyglądał tak:

Aplikacje do tworzenia wykresu Gantta

Do It Yourself, czyli przygotuj wykres Gantta w arkuszu kalkulacyjnym

Przygotowałam dla Ciebie instrukcję, jak przygotować wykres Gantta w arkuszu kalkulacyjnym:

Aplikacje desktopowe

Postanowiłam podzielić aplikacje na te, które zainstalujesz na swoim komputerze i aplikacje online. W tej pierwszej kategorii znajdziesz między innymi:

Miałam okazję pracować na większości z nich (nie znam jedynie GanttPV) i zdecydowanie wolę aplikacje online, bo cały zespół ma dostęp do przygotowanego wykresu Gantta (nie są potrzebne licencje, żeby otworzyć plik z wykresem).

Aplikacje online

Aplikacji online, które dają Tobie możliwość utworzenia wykresu Gantta jest tak dużo, że nie sposób wskazać/zarekomendować Tobie jednej, konkretnej. Dużo będzie zależało od takich parametrów, jak liczba projektów czy liczba osób w zespole. Na szczęście wiele z nich umożliwia skorzystanie z darmowego okresu próbnego, dzięki czemu możesz sprawdzić, która z nich jest dla Ciebie najbardziej intuicyjna. Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji:

  • Asana – wykres Gantta dostępny wyłącznie w wersji płatnej (zobacz mój artykuł na temat tej aplikacji – znajdziesz go tutaj), możesz skorzystać z 30-dniowej wersji próbnej i przetestować,
  • ClickUp – wykres Gantta jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej (zobacz artykuł, jaki dla Ciebie napisałam na temat tej aplikacji – znajdziesz go tutaj),
  • Monday – aplikacja płatna z 14-dniowym okresem testowym (zobacz mój artykuł na temat tej aplikacji tutaj),
  • Toggl Plan (dawniej Teamweek) – dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej,
  • Teamwork – dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej,
  • TeamGantt – dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, pozwala utworzyć wykres Gantta dla projektów zarządzanych w Trello
  • Microsoft Project – płatny,
  • Gantt Chart Maker – wykresy Gantta to jedna z funkcji udostępnionych w LucidChart
  • GanttPro– płatny (dostępna 14-dniowa wersja próbna),
  • InstaGantt – płatny (dostępna 7-dniowa wersja próbna).

Bardzo jestem ciekawa, z czego Ty korzystasz, żeby przygotować wykres Gantta.