Aplikacja ClickUp jest bardzo często polecana na amerykańskich grupach związanych z biznesem. Ponieważ można skorzystać z darmowego planu abonamentowego, postanowiłam sprawdzić, jak się w niej pracuje. Przeczytaj poniższy wpis i sprawdź, do jakich wniosków doszłam.
Ile kosztuje aplikacja ClickUp?
Do wyboru są 4 plany:
- Free (bezterminowy),
- Unlimited,
- Business,
- Enterprise (brak ceny).
Szczegóły poszczególnych planów znajdziesz na stronie ClickUp. Ja zarejestrowałam się w planie darmowym i ten właśnie plan będę omawiać w tym artykule.
Jeśli chcesz od razu sprawdzić plan płatny, masz taką możliwość – w planach Unlimited i Business można wybrać bezpłatny okres próbny.
Przegląd funkcjonalności aplikacji ClickUp
Zakładanie konta
Zakładanie konta składa się z kilku kroków:
- zaczynasz od podania swojego adresu email,
- następnie podajesz swóje dane, ustawiasz hasło i wpisujesz kod weryfikacyjny, który został przesłany na Twoją skrzynkę mailową,
- w kolejnym kroku możesz ustawić swój avatar, wybrać kolory, zintegrować konto z innymi aplikacjami,
- ostatni krok to decyzja, czy będziesz w tej aplikacji działać sama/sam, czy z zespołem – ClickUp wskazuje pewne różnice w dostępnych funkcjonalnościach w zależności od wybranej opcji.
Widoki
Ciekawa jest struktura widoku na koncie w aplikacji ClickUp. Mamy przestrzenie robocze (workspace). Przy tworzeniu takiej przestrzeni określamy, czy to jest nasza prywatna workspace czy zespołowa.
Następnie, w ramach jednej przestrzeni roboczej możemy mieć wiele przestrzeni projektowych/zespołowych (space), a w pojedynczej przestrzeni projektowej mamy foldery i listy, o których będę jeszcze mówić.
Przyznam szczerze, że mam wątpliwości, jak to wszystko powinno być skonfigurowane, żeby nie udostępnić przez przypadek informacji jednego klienta drugiemu klientowi czy innym podwykonawcom lub współpracownikom.
Planowanie
W ramach jednej przestrzeni projektowej/zespołowej (space) można tworzyć folder, a w nim listy (odpowiadające projektom). W ramach listy tworzymy poszczególne zadania, jakie będą realizowane w ramach projektu. Możemy stworzyć taką strukturę “od zera” lub skorzystać z gotowych szablonów.
Można również utworzyć listę (projekt) bezpośrednio w przestrzeni projektowej (z pominięciem folderu). Nie wpływa to na funkcjonalność listy.
Jak wygląda planowanie w ClickUp? Po utworzeniu struktury projektu przystępujemy do tworzenia zadań:
- każde zadanie ma swoją nazwę,
- miejsce na opis,
- przypisaną osobę,
- ustalone daty: rozpoczęcia i zakończenia zadania.
Zadaniom (oraz projektom) możemy nadawać priorytety, co w wielu sytuacjach jest niezwykle istotne!
Oprócz przypisania tagów, w każdym zadaniu możemy utworzyć:
- podzadania,
- checklisty (wow!).
Tych możliwości jest bardzo dużo zarówno na poziomie zadania, jak i na poziomie listy, dla której możemy dowolnie modyfikować sposób prezentacji i dodawać nowe pola – za to duży plus!
W ramach listy zadania pogrupowane są według statusów. Listę dostępnych statusów możemy dowolnie zmodyfikować podczas tworzenia struktury projektu.
Komunikacja
Podobnie, jak w Asanie, również w ClickUp istnieje możliwość komunikacji na poziomie projektu.
To, co bardzo mnie przekonuje, to komunikacja na poziomie zadania. Tutaj możemy nie tylko dodać komentarz, ale również przypisać go do konkretnej osoby – co może być przydatne np. w sytuacji, kiedy zadanie jest zblokowane. Co więcej, osoba, do której taki komentarz jest przypisany, może go oznaczyć jako rozwiązany, dając tym samym znak do kontynuowania pracy nad zadaniem.
Raportowanie
Niestety w planie darmowym raportowanie jest bardzo ubogie. Sekcja Reporting pozwala wyświetlać tylko ukończone zadania.
Na pociechę, na poziomie zadań możemy dodać pole Postęp (aktualizowane ręcznie lub automatycznie), co daje nam podgląd na stan zadań (pod warunkiem, że osoby odpowiedzialne za te zadania będą aktualizować to pole). Dodatkowo – po dodaniu projektu do sekcji Portfolios – postęp na poziomie projektu wylicza nam się automatycznie.
Podsumowanie
Plusy aplikacji ClickUp (w porównaniu z Asaną w planie bezpłatnym):
- checklisty w zadaniach (w Asanie możesz to zastąpić podzadaniami),
- możliwość przypisywania komentarzy i oznaczania ich jako ukończone (niestety takiej opcji w Asanie nie ma, a szkoda),
- priorytetyzowanie zadań (można ten efekt uzyskać w płatnym planie Asany),
- opcja dodania i konfigurowania dodatkowych pól w zadaniach (dostępne w płatnych planach Asany),
- możliwość tworzenia portfolio (dostępne w płatnych planach Asany).
Minusy aplikacji ClickUp:
- integracje np. z Google Drive czy Dropbox są dostępne w planach płatnych.
Zapraszam Cię również do lektury wpisu 5 aplikacji wspierających zarządzanie projektami, w którym ClickUp jest jedną z wymienionych przeze mnie aplikacji.