Szef wymagający i wyrozumiały

Czy w pierwszym odruchu nie gryzą Ci się te dwa słowa: wymagający i wyrozumiały? Nie masz wrażenia, że to się nie może udać? Że albo zarządzasz twardą ręką, albo pokazujesz wyłącznie swoje ludzkie oblicze? Kim Scott podjęła się zadania, żeby pokazać Ci, że te dwa podejścia nie wykluczają się. Szczegóły znajdziesz w książce jej autorstwa Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza.

Szef wymagający i wyrozumiały, czyli jaki?

 1. Potrafi przyjąć krytykę na swój temat. Zachęca do tej krytyki swój zespół, co wcale nie jest łatwym zadaniem.
 2. Daje swoją opinię pracownikowi w taki sposób, w którym czuć prawdziwą, osobistą troskę o tego pracownika. Autorka zwraca tu uwagę, że bardzo łatwo jest popaść w swojej komunikacji w ton empatyczny, agresywny bądź nieszczery.
 3. Ma świadomość tego, że w jego zespole są zarówno skały, jak i gwiazdy. Wie również, jakiego rodzaju zadania motywują jego pracowników.
 4. Wie, jak sprawić, że zespół realizuje powierzone im zadania bez wydawania poleceń.

Jak zostać szefem wymagającym i wyrozumiałym?

 1. Zadbaj najpierw o wewnętrzną równowagę. Bardzo podoba mi się to, że Kim nie mówi o balansie między życiem zawodowym a prywatnym. Autorka zamiast tego, zwraca uwagę na integrację obu tych sfer życia.
 2. A następnie zadbaj o relacje w swoim miejscu pracy.
 3. Naucz się przyjmować konstruktywną krytykę oraz przekazywać opinie zwrotne. Zadbaj o jakość oceny pracowniczej.
 4. Zadbaj o to, żeby każdy członek Twojego zespołu był zmotywowany do pracy. Zrozum motywacje swoich pracowników, wykorzystaj siłę spotkań 1-1.

Kim Scott opisuje szczegółowo:

 • zarówno proces zatrudniania, jak i zwalniania pracownika,
 • przebieg rozmowy 1-1,
 • oraz przebieg spotkania, na którym przekazujesz ocenę roczną swojemu pracownikowi.

Podsumowując

Kim Scott podpowiada kilka rozwiązań, jakie sprawdziły się w firmach, dla których pracowała. Dużym plusem tej książki jest to, że nie jest oparta na suchych faktach. Każde rozwiązanie, każde narzędzie jest pokazane na przykładach z życia.

Wydzieliłabym w tej książce dwie warstwy:

 1. Warstwę związaną z tematem książki Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza, czyli odpowiedzią na pytanie postawione w tytule,
 2. Pokazanie trochę od kuchni, jak wygląda praca w Google, Apple, Dropbox i wielu, wielu innych.

Czy warto przeczytać tą książkę? Zdecydowanie tak! Choć zdaję sobie sprawę, że możesz czuć opór przed wprowadzeniem w życie wszystkich rozwiązań, jak choćby radykalna szczerość. Będąc szefem obawiasz się krytyki, będąc pracownikiem boisz się skrytykować swojego szefa. Wszyscy jesteśmy na przegranej pozycji, ale – jak pokazuje Kim:

 • Ty możesz wykonać pewną pracę,
 • możesz również pomóc Twojemu zespołowi wykonać pewną pracę.

Efekty przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania.