Supermoce lidera

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie dwa wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Pierwszym z nich był udział w webinarze na temat leadershipu, na którym pojawił się temat weryfikacji swoich talentów. Drugim wydarzeniem było to, że wreszcie(!) wykonałam test Gallupa. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszam do czytania dalej.

Po co Ci ta wiedza?

Zacznę od webinaru prowadzonego przez Donnę Brighton zatytuowanego Your Leadership Voice (możesz go obejrzeć za darmo, jeśli jesteś członkiem PMI, pod tym linkiem). Donna rozróżnia tutaj dwa obszary:

 • to, co jest w Tobie,
 • i to, co jest na zewnątrz, Twoje interakcje – jako lidera – z otaczającym Cię światem.

Domyślasz się zapewne, że Twój sposób działania zależny jest od tego, jakie jest Twoje wnętrze. A to z kolei definiują:

 • kim jesteś (Twoje supermoce i to, jak możesz je wykorzystać do budowania silnych zespołów),
 • co jest Twoim “dlaczego?”,
 • oraz Twoja wizja lidera, cel, wzorce w tym obszarze.

Nie chcę zdradzać tutaj wszystkiego, o czym była mowa na tym webinarze. Chcę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że pierwszym krokiem jest okrycie swoich supermocy. Supermoce lidera będą się przekładać na kolejne elementy tej układanki.

W jaki sposób możesz odkyć swoje supermoce lidera

Testów, które pozwolą Ci odkryć Twoje supermoce jest wiele. Ja w swojej karierze skorzystałam z trzech:

 • w 2014 roku był to Extended DISC, który mój ówczesny pracodawca zakupił dla naszego zespołu, żebyśmy mogli wszyscy poznać siebie i zrozumieć sposób działania naszych kolegów, poprawić w ten sposób nasze relacje, a w konsekwencji zbudować silny zespół,
 • w 2018 roku skorzystałam z testu 16 osobowości,
 • a w tamtym tygodniu odkryłam swoje 34 talenty w teście Gallupa.

Oprócz tego na rynku znajdziesz:

Nie chcę się tu wskazywać, które z tych narzędzi jest najlepsze. Zachęcam Cię do zapoznania się z podlinkowanymi materiałami na temat każdego z testów i podjęcia decyzji, z którego narzędzia Ty skorzystasz.

Moje supermoce

Test Gallupa pokazał praktycznie to sam, co wcześniej odkrył Extended DISC. Już po wykonaniu testu Gallupa odnalazłam raport z badania wykonanego 6,5 roku temu i – co dla mnie było dużym zaskoczeniem – nie zmieniło się praktycznie nic. Ponieważ podoba mi się sposób prezentacji danych w tym ostatnim narzędziu, posłużę się właśnie nim, żeby pokazać Ci moje talenty:

 1. ukierunkowanie (domena Wykonywanie),
 2. rozwaga (domena Wykonywanie),
 3. uczenie się (domena Myślenie strategiczne),
 4. osiąganie (domena Wykonywanie),
 5. intelekt (domena Myślenie strategiczne).

Talenty nie oznaczają jeszcze supermocy. Talenty mówią o tym, jak myślisz, jak działasz. To Twoje predyspozycje. Od Ciebie zależy, czy będziesz nad tymi talentami pracować i w ten sposób staną się one Twoimi supermocami, czy też nie.

Podsumowując…

Jestem bardzo ciekawa, czy masz już na swoim koncie tego typu test. Jeśli tak, napisz w komentarzu, z którego z tych badań skorzystałeś i jak wykorzystujesz swoje supermoce w codziennej pracy lidera.