Nikt mi nie polecał tej książki. Znalazłam ją zupełnie przypadkowo na półce w bibliotece. W tym wpisie chcę się podzielić z Tobą opinią o Jak przewodzą najlepsi liderzy Briana Tracy. W podtytule książki jest mowa o sprawdzonych sposobach i sekretach, jak wydobyć maksimum z siebie i innych. Brzmi obiecująco?

Co znajdziesz w książce Jak przewodzą najlepsi liderzy?

W pierwszy rozdziale poznasz siedem cech przywódcy. Pozwolę sobie je tutaj przytoczyć: wizja, odwaga, spójność, pokora, dalekowzroczność, skupienie i współpraca.

W kolejnym rozdziale dostajesz do ręki narzędzie (kwestionariusz), z którego pomocą możesz poznać siebie, swoje mocne i słabe strony – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

W rozdziale trzecim Brian Tracy pokazuje, jak możesz wykorzystać strategie wojskowe w budowaniu biznesu. Znajdziesz tu również listę najważniejszych pytań, na które każdy biznes musi znać odpowiedź.

Rozdział czwarty omawia zarządzanie w kontekście ról menedżera. A te role to: planowanie, organizowanie, dobór personelu, delegowanie, nadzór, pomiar i raportowanie. W podrozdziale dotyczącym delegowania znajdziesz siedem elementów skutecznego delegowania. Z kolei w podrozdziale dotyczącym nadzoru autor opisał pięć zasad doskonałego nadzoru. Jakby jeszcze było mało w tym samym rozdziale znajdziesz siedem wyznaczników sukcesu w biznesie.

Rozdział piąty dotyczy umiejętności zatrudniania i zatrzymywania najlepszych ludzi. Znajdziesz tutaj wiele wskazówek dotyczących rekrutacji oraz współpracy z osobami w Twoim zespole.

W rozdziale szóstym Brian Tracy pozostaje w tematyce zarządzania zespołem. Dowiesz się,  jak pracować z zespołem, by był on efektywny.

Siódmy rozdział został poświęcony rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Poznasz etapy podejmowania decyzji, rodzaje decyzji, techniki podejmowania decyzji. Znajdziesz tu również wskazówki, jak pomóc pracownikom w podejmowaniu decyzji.

W każdej niemalże książce przewija się temat komunikacji – nie inaczej jest tutaj. W rozdziale ósmym znajdziesz cztery klucze do skutecznej perswazji, pięć kluczy skutecznej prezentacji, plan przemówienia. Duży nacisk położony jest na potrzebę uważności i umiejętność słuchania.

Jeśli lubisz wypełniać kwestionariusze, to w rozdziale dziewiątym znajdziesz test weryfikujący Twoją wiedzę o Twojej firmie.

I ostatni rozdział – jest to zestaw wskazówek, jak możesz uprościć sobie życie. Dzięki temu nie będziesz się czuł przytłoczony swoimi obowiązkami lidera, znajdziesz równowagę i zadbasz o siebie.

Czy polecam tę książkę?

Zdecydowanie tak! Treść tej książki to taka pigułka wiedzy z książek o zarządzaniu, podana  w bardziej przystępnej formie. Jestem przekonana, że niezależnie od tego, czy działasz w swojej własnej firmie czy też jesteś zatrudniony jako menedżer, znajdziesz w tej książce gotowe wskazówki do zastosowania w sytuacji, w jakiej aktualnie działasz.

Jeśli chcesz poznać inne książki, które przeczytałam i opisałam na blogu, poszukaj ich w kategorii Po godzinach.