W zespołach pracujących zdalnie sprawna komunikacja jest na wagę złota. Z pomocą przychodzą aplikacje, pozwalające na codzienne spotkania zespołu, spotkania z klientami i podwykonawcami. W tym artykule omówię aplikację Zoom, która już jakiś czas temu znalazła się na liście moich aplikacji do zarządzania projektami.
Ile kosztuje Zoom?
Dostępnych jest kilka planów abonamentowych:
- Free, w którym rozmowy 1-1 mogą trwać dowolną ilość czasu, a rozmowy w większym gronie są ograniczone do 40 minut (przy pierwszym tego typu spotkaniu Zoom pozwoli nam kontynuować spotkanie, ale kolejne zostanie przerwane dokładnie po 40 minutach),
- Pro, w którym oprócz nielimitowanych spotkań dla grup do 100 członków, mamy dostęp do dodatkowych funkcji,
- Business,
- Enterprise.
Szczegóły wszystkich dostępnych planów znajdziesz w cenniku. W każdym z planów płatnych masz możliwość rozszerzenia liczby uczestników spotkań.
Oprócz tego, wybrany przez siebie plan płatny możesz rozszerzyć o:
- możliwość przeprowadzania webinarów,
- dodatkowe miejsce w chmurze do przechowywania nagrań spotkań.
Przegląd funkcjonalności w aplikacji Zoom
Niezależnie od planu, żeby korzystać z funkcji Zoom, potrzebne jest założenie konta w tej aplikacji.
Spotkania
Główną funkcją aplikacji Zoom jest możliwość przeprowadzania spotkań. Ustawienie spotkania jest niezwykle proste – można to zrobić zarówno z poziomu przeglądarki (po zalogowaniu się na swoim koncie) oraz w aplikacji, zainstalowanej na swoim komputerze. Wystarczy podać tytuł spotkania i jego termin. Istnieje możliwość zablokowania dostępu do spotkania poprzez ustawienie hasła, którego podanie jest wymagane, żeby dołączyć do spotkania.
Żeby uczestnicy spotkania mogli wziąć w nim udział, organizator spotkania musi przesłać do nich link. Jeśli jest to ich pierwsze spotkanie z wykorzystaniem aplikacji Zoom, na ich komputerach zostanie zainstalowana aplikacja.
W trakcie spotkania można:
- pokazywać swój pulpit,
- korzystać z czatu,
- nagrywać spotkanie.
Wszyscy uczestnicy spotkania biorą w nich udział na równych prawach – w przeciwieństwie do webinarów, o których więcej w kolejnej sekcji.
Jeśli chodzi o nagrywanie spotkań, zapis spotkania może być zapisany:
- na dysku lokalnym,
- w chmurze Zoom (istnieje możliwość dokupienia dodatkowego miejsca).
Webinary
W aplikacji Zoom istnieje możliwość przeprowadzenia webinaru. Jest to opcja dodatkowo płatna, a więcej informacji na jej temat można znaleźć pod tym linkiem.
Webinar wygląda tak samo, jak spotkanie. Jedyną różnicą jest to, że uczestnicy webinaru nie mają możliwości aktywnego udziału (mówienie, pokazywanie swojego ekranu). Prezenter może – w dowolnym momencie spotkania – zaprosić wybranego uczestnika szkolenia do aktywnego udziału, zmieniając mu rolę. Takie rozwiązanie daje prezenterowi kontrolę nad tym, kto współprowadzi webinar.
Pozostałe funkcje
Każde konto w Zoom ma przypisany identyfikator. Podczas tworzenia spotkania możesz zdecydować o wykorzystaniu swojego indywidualnego numeru zamiast dedykowanego – generowanego indywidualnie dla każdego spotkania. W takiej sytuacji nie musisz za każdym razem przesyłać linku do spotkania.
Dodatkowo aplikacja Zoom umożliwia udostępnienie trwającego spotkania na Facebooku (na stronie lub w grupie), co pozwala przeprowadzać transmisje na żywo, gdy:
- jesteś jedynym prezenterem.
- chcesz pokazać prezentację,
- chcesz przeprowadzić rozmowę z gościem.
Podsumowanie
Nie mogę powiedzieć na Zoom złego słowa. Pracuję w tej aplikacji już dwa lata i zawsze wszystko działa bez zarzutu. Plusy wymieniłam już powyżej, ale przypomnę je tutaj raz jeszcze. Zoom umożliwia przeprowadzanie:
- spotkań,
- webinarów,
- transmisji na żywo.