Muszę Ci się do czegoś przyznać…
Nie korzystam z tradycyjnych kalendarzy.
Prywatne zadania trzymam w Asanie. W tej samej, w której znajdują się moje wszystkie biznesowe projekty. W mojej Asanie dzisiaj zobaczysz m.in.:
- zadanie na sesję Q&A w kursie, w którym aktualnie uczestniczę,
- zadanie na planowany wyjazd na majówkę,
- zadanie na wizytę u dentysty końcem maja.
Dzięki temu na liście Moje zadania w Asanie widzę wszystko, co zaprząta moją uwagę i zajmuje mój czas. A planując kolejne projekty nie muszę się zastanawiać, czy czasami nie będzie to z czymś kolidować.
Bo że będzie, to jest więcej niż pewne.
Tobie też rekomenduję takie podejście, a w tym biuletynie pokażę Ci, jak pogodzić w Asanie prywatne i biznesowe zadania.
Najprostsze rozwiązanie: Prywatne zadanie.
Wystarczy, że dodasz nowe zadanie z poziomu listy Moje zadania, a nie będzie ono przypisane do żadnego projektu. Będzie miało status zadania prywatnego.
I nikt nie będzie miał do niego dostępu, chyba że udostępnisz swoje zadania współpracownikom.
To rozwiązanie rekomenduję firmom podczas wdrożeń Asany.
W tym przypadku zadań prywatnych jest niewiele, bo nieobecności czy wcześniejsze wyjścia powinny być informowane do całego zespołu, a nie ukrywane w prywatnych zadaniach.
A pozostałe sprawy (jak na przykład lista zakupów, którą w Asanie przygotowywał jeden z moich klientów) rzeczywiście mogą być prywatnymi zadaniami na liście Moje zadania.
Pewnie teraz się zastanawiasz, co w sytuacji, kiedy działasz solo?
Albo jeśli korzystasz ze wsparcia kilku współpracowników, zatrudnionych na zasadach B2B?
Pozostałe opcje
Prywatny projekt
Możesz przygotować dedykowany projekt prywatny, w którym sekcje pozwolą Ci pogrupować zadania wg kategorii, jak na przykład:
- sekcja szkoleń,
- sekcja ważnych spotkań,
- sekcja zdrowie.
Nie zapomnij przypisać tych zadań do siebie. Tylko wtedy na liście Moje zadania zobaczysz wszystkie zadania, z wszystkich projektów. Również tych prywatnych.
Prywatny zespół
Możesz też utworzyć dedykowany zespół, do którego dołączysz jedynie Ty. To jest rozwiązanie, z którego ja korzystam w Asanie.
W takim zespole przygotuj osobne projekty, na różne kategorie prywatnych spraw. Na przykład:
- projekt Ważne daty, w którym zapiszesz wszystkie urodziny i imieniny oraz inne wydarzenia, o których chcesz pamiętać,
- projekt Szkolenia na wszystkie kursy, w których uczestniczysz lub osobne projekty dla szkoleń, jeśli są rozłożone w czasie,
- projekt Zdrowie, w którym notować będziesz ważne wizyty lekarskie i badania (możesz tu nawet trzymać wyniki badań), a także monitorować swoje nawyki.
Tu też możesz – w formie dedykowanych projektów – planować kolejną majówkę czy nadchodzące wakacje.
Być może zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, kiedy korzystasz z Asany klienta? Jesteś podwykonawcą i nie masz swojej Asany. Czy to wypada? Czy tak można?
Jeśli klient udostępnił Ci adres email na swojej domenie, pozostań przy prywatnych zadaniach.
Jeśli natomiast dołączyłaś/eś ze swojego adresu email do Asany klienta, to możesz mieć swoją własną Asanę:
- jeśli działasz na swoim adresie firmowym, to już masz utworzoną organizację w Asanie, wystarczy się na nią przełączyć,
- jeśli działasz póki co na adresie prywatnym, to utwórz obszar roboczy.
Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że będziesz mieć osobne listy Moje zadania. Niestety na ten moment Asana nie pozwala wyświetlać wszystkich zadań z wszystkich organizacji/obszarów roboczych na jednej liście. Może to się zmieni w przyszłości?
Jak widzisz, aplikacje takie, jak Asana, sprawdzają się zarówno w projektach biznesowych, jak i prywatnych. Nie potrzebujesz kilku aplikacji, by zapanować nad wszystkimi swoimi zadaniami.
Możesz je mieć w jednym miejscu – w Asanie.