Przywództwo: 3 ważne pytania

Kiedy przygotowywałam się w ubiegłym roku do odnowienia certyfikatu PMP, korzystałam z możliwości, jaką daje mi członkostwo w PMI i oglądałam najciekawsze webinary. Były wśród nich webinary na temat przywództwa, bo zależało mi na podniesieniu swoich kompetencji w tym obszarze. Na co był położony największy nacisk na tych szkoleniach?

Kiedy kilka lat temu zaczynałam swoją przygodę z zarzadzaniem projektami, wiedziałam, że oprócz kompetencji technicznych potrzebne mi są również m.in. kompetencje przywódcze. Duży nacisk położony był na budowanie zespołu, rozwiązywanie konfliktów i umiejętności miękkie. Webinary, o których wspomniałam we wstępie do tego artykułu, nie posuszały tych kwestii w nawet najmniejszym stopniu. W ogóle nie dotyczyły one pracy z zespołem. Wręcz przeciwnie – skupiały się one na mnie, na menedżerze projektów i na tym, co mi osobiście jest potrzebne w roli, jaką pełnię. Wynotowałam sobie takie wnioski:

  1. Każdy lider (i nie tylko lider) powinien odpowiedzieć sobie na pytanie Kim jestem? Oprócz obserwacji i refleksji warto, w odpowiedzi na to pytanie, wspomóc się narzędziami, których jest kilka na rynku. W artykule Supermoce lidera, podsumowałam narzędzia, które mogą Ci pomóc w odpowiedzi na to pytanie.
  2. Każdy lider powinien również zastanowić się: Jakim chcę być liderem? Jak widzę siebie w tej roli? Podrzucam Ci tutaj artykuł A User Guide To Working With You. Bardzo ciekawy sposób pokazania siebie zespołowi/zespołom, z którym pracujesz.
  3. Każdy człowiek miewa czasem w swoim życiu chwile bardzo stresujące i takie, w których znajduje się poza strefą własnego komfortu. Liderzy, menedżerowie również. I może nawet częściej niż czasem. Warto sobie to uświadomić i sprawdzić: Czy i w jaki sposób radzisz sobie ze stresem? Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się:
  • trening uważności (mindfulness),
  • medytacja,
  • praktyka wdzięczności.

Warto wracać do tych pytań i sprawdzać, czy nadal te odpowiedzi są naszymi odpowiedziami? Czy kolejne nasze doświadczenia nie powodują konieczności zmiany, dopracowania rozwiązań? Bardzo jestem ciekawa Twoich przemyśleń w tym temacie.