Od czego zacząć przygotowania do egzaminu PMP®?

Jak już zapewne wiesz, formuła egzaminu PMP® zmienia się w tym roku. Jeśli jesteś jedną z tych osób, których nadchodząca zmiana mobilizuje do uzyskania certyfikatu w pierwszej połowie 2020, sprawdź od czego zacząć przygotowania do egzaminu PMP®.

Od czego zacząć przygotowania do egzaminu PMP®?

Oprócz tego, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zapoznanie się materiałem, potrzebujesz też dopełnić pewnych formalności:

 • ukończone szkolenia z zarządzania projektami,
 • udokumentowane doświadczenie w roli menedżera projektów,
 • aplikacja na egzamin i ew. audyt dokumentów,
 • opłata za egzamin,
 • rezerwacja terminu egzaminu.

Ze względu na to, ze każdy z tych kroków zajmuje czas, rekomenduję Ci rozpocząć przygotowania od aplikacji, a dopiero później zająć się nauką, testami itd.

Ukończone szkolenia z zarządzania projektami

PMI wymaga udokumentowanego szkolenia (bądź szkoleń) z obszaru zarządzania projektami w wymiarze 35 godzin. Szkolenia mogą być dostarczone przez:

 • firmy szkoleniowe zarejestrowane jako PMI Registered Education Providers (R.E.P.s),
 • pozostałe firmy szkoleniowe (nie zarejestrowane jako PMI R.E.P.s),
 • oddziały PMI,
 • Twojego pracodawcę,
 • mogą to również być kursy online.

PMI nie zaakceptuje czasu poświęconego na naukę we własnym zakresie.

Udokumentowane doświadczenie w roli menedżera projektów

Jeśli chodzi o doświadczenie w roli menedżera projektów, ilość wymaganych godzin jest zależna od Twojego doświadczenia:

 • jeśli masz wykształcenie średnie, musisz udokumentować 5 lat/60 miesięcy, podczas których zarządzałeś projektem przez 7500 godzin,
 • jeśli masz wykształcenie wyższe, musisz udokumentować 3 lata/36 miesięcy i 3500 godzin zarządzania projektami.

Należy przy tym podkreślić istotne kwestie:

 • jeśli w tym samym przedziale czasowym zarządzałeś kilkoma projektami, do wymaganej liczby godzin będzie brany pod uwagę tylko jeden z nich,
 • możesz zarejestrować tylko 8 godzin dziennie,
 • raportowanie godziny w ramach każdego projektu należy rozdzielić na poszczególne fazy projektowe – ile czasu spędziłeś na inicjowaniu projektu, ile na planowaniu, realizacji, monitoringu/kontroli i ile czasu poświęciłeś na zamykanie projektu,
 • do doświadczenia nie można wliczyć projektów prywatnych czy realizowanych w ramach studiów.

Dla każdego projektu, który znajdzie się w Twoim zestawieniu, należy przygotować dane kontaktowe (wystarczy email) do osoby, która potwierdzi Twój udział w tym projekcie.

Aplikacja

Aplikacja na egzamin PMP® odbywa się poprzez stronę: https://certification.pmi.org/. Musisz utworzyć konto w PMI (upewnij się, że podajesz dobry adres email, bo cała korespondencja dotycząca Twojej aplikacji będzie się odbywać w ten sposób).

Po uruchomieniu aplikacji masz 90 dni na jej dokończenie. Formularz aplikacyjny wymaga podania wszystkich informacji dotyczących szkoleń i uzyskanego doświadczenia w obszarze zarządzania projektami. Zacznij od zebrania wszystkich dowodów na swoim dysku, zanim rozpoczniesz proces aplikacji.

Zanim zatwierdzisz fomrularz i wyślesz go do weryfikacji, musisz zapoznać się z PMI Code of Ethics and Professional Conduct i z Certification Application/Renewal Agreement.

Weryfikacja Twojej aplikacji trwa do 5 dni. PMI wybiera losowo aplikacje do audytu. Jeśli Twoja aplikacja zostanie wylosowana, będziesz zobowiązany przesłać do PMI wszystkie dowody:

 • dyplomy ukończenia szkoleń (z tłumaczeniem opisów na język angielski),
 • potwierdzenie doświadczenia w roli menedżera projektów, które prześlą Ci (a Ty do PMI) osoby wskazane w formularzu aplikacyjnym.

Masz 90 dni na zebranie tych zaświadczeń i przesłanie kompletu dokumentów do PMI. Wszystkie dokumenty muszą się znaleźć w jednej kopercie (jedna ze wskazanych przeze mnie osób mieszka w USA i musiała te dokumenty wysłać do mnie, a ja później przesyłałam to do PMI).

Po zatwierdzeniu aplikacji przez PMI masz rok na przystąpienie do egzaminu.

Płatności

Osoby, które nie są członkami PMI, płacą za egzamin $555. Jeśli są członkami PMI, płacą $405. Ponieważ roczne członkostwo kosztuje $129, warto je opłacić przed przystępowaniem do egzaminu PMP®.

Rezerwacja terminu egzaminu

W tamtym roku PMI zmienił centrum certyfikacyjne z Prometric na Pearson. Instrukcję, jak zarezerować termin egzaminu PMP®, otrzymasz od PMI po uiszczeniu opłaty za egzamin.

Podsumowanie

Jak widzisz, zebranie stosownej dokumentacji, przygotowanie aplikacji i ew. audyt zajmą trochę czasu. Jeśli planujesz PMP® jeszcze przed zapowiedzianymi zmianami w jego formule, warto podjąć te kroki jak najszybciej.

Na koniec odsyłam Cię do Project Management Professional Handbook, w którym znajdziesz więcej szczegółów.