Jak już zapewne wiesz, formuła egzaminu PMP® zmienia się w tym roku. Jeśli jesteś jedną z tych osób, których nadchodząca zmiana mobilizuje do uzyskania certyfikatu w pierwszej połowie 2020, sprawdź od czego zacząć przygotowania do egzaminu PMP®.
Od czego zacząć przygotowania do egzaminu PMP®?
Oprócz tego, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zapoznanie się materiałem, potrzebujesz też dopełnić pewnych formalności:
- ukończone szkolenia z zarządzania projektami,
- udokumentowane doświadczenie w roli menedżera projektów,
- aplikacja na egzamin i ew. audyt dokumentów,
- opłata za egzamin,
- rezerwacja terminu egzaminu.
Ze względu na to, ze każdy z tych kroków zajmuje czas, rekomenduję Ci rozpocząć przygotowania od aplikacji, a dopiero później zająć się nauką, testami itd.
Ukończone szkolenia z zarządzania projektami
PMI wymaga udokumentowanego szkolenia (bądź szkoleń) z obszaru zarządzania projektami w wymiarze 35 godzin. Szkolenia mogą być dostarczone przez:
- firmy szkoleniowe zarejestrowane jako PMI Registered Education Providers (R.E.P.s),
- pozostałe firmy szkoleniowe (nie zarejestrowane jako PMI R.E.P.s),
- oddziały PMI,
- Twojego pracodawcę,
- mogą to również być kursy online.
PMI nie zaakceptuje czasu poświęconego na naukę we własnym zakresie.
Udokumentowane doświadczenie w roli menedżera projektów
Jeśli chodzi o doświadczenie w roli menedżera projektów, ilość wymaganych godzin jest zależna od Twojego doświadczenia:
- jeśli masz wykształcenie średnie, musisz udokumentować 5 lat/60 miesięcy, podczas których zarządzałeś projektem przez 7500 godzin,
- jeśli masz wykształcenie wyższe, musisz udokumentować 3 lata/36 miesięcy i 3500 godzin zarządzania projektami.
Należy przy tym podkreślić istotne kwestie:
- jeśli w tym samym przedziale czasowym zarządzałeś kilkoma projektami, do wymaganej liczby godzin będzie brany pod uwagę tylko jeden z nich,
- możesz zarejestrować tylko 8 godzin dziennie,
- raportowanie godziny w ramach każdego projektu należy rozdzielić na poszczególne fazy projektowe – ile czasu spędziłeś na inicjowaniu projektu, ile na planowaniu, realizacji, monitoringu/kontroli i ile czasu poświęciłeś na zamykanie projektu,
- do doświadczenia nie można wliczyć projektów prywatnych czy realizowanych w ramach studiów.
Dla każdego projektu, który znajdzie się w Twoim zestawieniu, należy przygotować dane kontaktowe (wystarczy email) do osoby, która potwierdzi Twój udział w tym projekcie.
Aplikacja
Aplikacja na egzamin PMP® odbywa się poprzez stronę: https://certification.pmi.org/. Musisz utworzyć konto w PMI (upewnij się, że podajesz dobry adres email, bo cała korespondencja dotycząca Twojej aplikacji będzie się odbywać w ten sposób).
Po uruchomieniu aplikacji masz 90 dni na jej dokończenie. Formularz aplikacyjny wymaga podania wszystkich informacji dotyczących szkoleń i uzyskanego doświadczenia w obszarze zarządzania projektami. Zacznij od zebrania wszystkich dowodów na swoim dysku, zanim rozpoczniesz proces aplikacji.
Zanim zatwierdzisz fomrularz i wyślesz go do weryfikacji, musisz zapoznać się z PMI Code of Ethics and Professional Conduct i z Certification Application/Renewal Agreement.
Weryfikacja Twojej aplikacji trwa do 5 dni. PMI wybiera losowo aplikacje do audytu. Jeśli Twoja aplikacja zostanie wylosowana, będziesz zobowiązany przesłać do PMI wszystkie dowody:
- dyplomy ukończenia szkoleń (z tłumaczeniem opisów na język angielski),
- potwierdzenie doświadczenia w roli menedżera projektów, które prześlą Ci (a Ty do PMI) osoby wskazane w formularzu aplikacyjnym.
Masz 90 dni na zebranie tych zaświadczeń i przesłanie kompletu dokumentów do PMI. Wszystkie dokumenty muszą się znaleźć w jednej kopercie (jedna ze wskazanych przeze mnie osób mieszka w USA i musiała te dokumenty wysłać do mnie, a ja później przesyłałam to do PMI).
Po zatwierdzeniu aplikacji przez PMI masz rok na przystąpienie do egzaminu.
Płatności
Osoby, które nie są członkami PMI, płacą za egzamin $555. Jeśli są członkami PMI, płacą $405. Ponieważ roczne członkostwo kosztuje $129, warto je opłacić przed przystępowaniem do egzaminu PMP®.
Rezerwacja terminu egzaminu
W tamtym roku PMI zmienił centrum certyfikacyjne z Prometric na Pearson. Instrukcję, jak zarezerować termin egzaminu PMP®, otrzymasz od PMI po uiszczeniu opłaty za egzamin.
Podsumowanie
Jak widzisz, zebranie stosownej dokumentacji, przygotowanie aplikacji i ew. audyt zajmą trochę czasu. Jeśli planujesz PMP® jeszcze przed zapowiedzianymi zmianami w jego formule, warto podjąć te kroki jak najszybciej.
Na koniec odsyłam Cię do Project Management Professional Handbook, w którym znajdziesz więcej szczegółów.