Spieszę Wam z radością donieść, ze w połowie grudnia zdałam egzamin PMP (stąd moja nieobecność na blogu w ostatnim czasie). W dzisiejszym wpisie znajdziesz mój plan nauki do egzaminu PMP.

Literatura

Swoją naukę do egzaminu oparłam na dwóch pozycjach książkowych:

  • PMBOK 5th Edition
  • PMP Exam Prep, 8th Edition – Updated, Rita Mulcahy

oraz na kilku aplikacjach z aktualnymi testami na Androida. Po wejściu na sklep Play wyszukałam aplikacje po słowie kluczowym PMP i zainstalowałam kilka – te z największą ilością pobrań i wysokimi ocenami. Dlaczego na komórkę? Większość testów wykonywałam w drodze do/z pracy.

Plan nauki do egzaminu PMP

Nie podam Ci informacji, ile czasu powinieneś poświęcić na dany rozdział – to zależy od Twojego doświadczenia w zarządzaniu projektami, od tego ile czasu możesz poświęcić na naukę i jak szybko przyswajasz wiedzę. W poniższej tabeli pokażę Ci natomiast jaką kolejność nauki ja przyjęłam i co się u mnie sprawdziło.

ITERACJA 1ITERACJA 2
PMBOK – 3 pierwsze rozdziałyScope
Rita – 3 pierwsze rozdziałyTime
ScopeCost
TimeQuality
CostHuman Resources
QualityCommunications
Human ResourcesRisk
CommunicationsProcurement
RiskStakeholder
ProcurementIntegration
StakeholderPMBOK – 3 pierwsze rozdziały
IntegrationRita – 3 pierwsze rozdziały, rozdziały 14 i 15

W każdej iteracji materiał studiowałam w takiej kolejności, w jakiej jest podany w tabeli. Dla każdego obszaru wiedzy najpierw czytałam odpowiedni rozdział w PMBOK, a następnie rozdział w książce Rity.

Iteracja pierwsza – jej celem było ogólne zaznajomienie się z pojęciami i narzędziami. Czytając notowałam:

  • podstawowe pojęcia, jakie się pojawiły (tylko nazwy),
  • ITTO (w przypadku procesów),
  • wskazówki Rity.

Na zakończenie każdego tematu wykonywałam test z książki Rity, ale na tym etapie nie analizowałam swoich wyników. Planowałam wrócić do tych testów w drugiej iteracji i nie chciałam ich robić z pamięci. To był tylko wyznacznik, ile wiedzy przyswoiłam.

Iteracja druga – dłuższa, bardziej skupiona na zapamiętaniu i zweryfikowaniu swojej wiedzy. Jak widzisz, od razu zaczęłam od obszarów wiedzy.

W tej iteracji:

  • czytałam raz jeszcze informacje z obu źródeł,
  • powracałam wielokrotnie do notatek z iteracji pierwszej (nie tylko podczas nauki danego procesu, ale również wyrywkowo – zwłaszcza by przyswajać sobie ITTO),
  • wykonywałam testy z książki Rity i na tym etapie analizowałam już swoje odpowiedzi,
  • wykonywałam testy w aplikacjach pobranych na komórkę – zarówno te dedykowane do danego obszaru, jak i te zbiorcze. Tutaj również analizowałam swoje wyniki.

Z czasem zwiększałam ilość testów. A po zakończeniu iteracji drugiej poświęciłam jeszcze trochę czasu wyłącznie na testy i ITTO.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znalazłeś w tym wpisie kilka wskazówek, które możesz wykorzystać w swoich przygotowaniach do egzaminu PMP. Pamiętaj, że od 26 marca 2018 egzamin będzie się odbywał już według najnowszej wersji PMBOK. Masz jeszcze szansę przygotować się i zdać przed tym terminem. Powodzenia!

Kategorie: PROJEKTY