Umiejętność negocjowania jest niezwykle przydatna nie tylko w świecie sprzedawców, ale również w pracy menedżera projektów. Z tego też powodu sięgnęłam po książkę Jednominutowy negocjator Dona Hutsona i George’a Lucasa. W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą moją opinią.

Podstawowe problemy w prowadzeniu negocjacji

Podstawowe problemy w negocjacjach mają swoje źródło w:

  • chęci uniknięcia konfrontacji,
  • nieznajomości strategii negocjacji,
  • braku umiejętności negocjowania.

W efekcie negocjacje nie prowadzą do najbardziej pożądanego rozwiązania win-win, które daje korzyści obu stronom negocjacji.

Co proponuje Jednominutowy negocjator?

Proces doskonalenia umiejętności negocjacyjnych w 3 krokach:

  1. Przygotowanie poprzez rozpoznanie sytuacji i dostępnych strategii negocjacji.
  2. Analiza podejścia do negocjacji – Twojego i drugiej strony. Dzięki zawartemu w książce kwestionariuszowi możesz poznać swój styl prowadzenia negocjacji. Jeśli chodzi o analizę podejścia do negocjacji drugiej strony, autor opisał cztery style zachowań. Rozpoznanie stylu negocjacyjnego, pozwala dobrać właściwą strategię w kroku trzecim.
  3. Koncepcja, czyli wybranie odpowiedniej strategii negocjacji. W książce Jednominutowy negocjator znajdziesz definicje czterech strategii negocjacyjnych wraz z przykładami i praktycznymi wskazówkami:
  • rywalizacja
  • współdziałanie
  • unikanie
  • dostosowanie się

Podsumowanie

Poprzez styl przedstawiania informacji książka Jednominutowy negocjator jest bardzo przystępna i pozwala szybko odnaleźć przykłady z własnego podwórka, w których powinniśmy postąpić inaczej – poprzez dobór odpowiedniej strategii negocjacji. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej. Z tego też powodu ja z pewnością powrócę do lektury tej książki.

Jeśli chcesz się zapoznać z fragmentem książki Jednominutowy negocjator, możesz go pobrać korzystając z tego linku. Zapraszam do lektury!