Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda egzamin ITIL® Foundation, to w tym wpisie znajdziesz moje wrażenia z przebiegu egzaminu bezpośrednio po jego zakończeniu. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny.

Jak wygląda egzamin ITIL® Foundation?

Na wstępie kilka faktów dotyczących egzaminu:

  • nie jest wymagane wzięcie udziału w szkoleniu – do egzaminu można przygotować się samodzielnie; niemniej jednak ja zachęcam do skorzystania z takiej formy nauki – pozwala to poszerzyć swoją wiedzę o doświadczenia innych uczestników szkolenia,
  • tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa w każdym pytaniu,
  • za każdą odpowiedź poprawną otrzymujemy 1 punkt,
  • nie ma punktów ujemnych,
  • egzamin składa się z 40 pytań – do zdobycia jest więc 40 punktów,
  • do zaliczenia wymagane jest uzyskanie 26 punktów, czyli 65%,
  • egzamin trwa 60 minut jeśli zdajemy go w języku polskim, 75 minut jest przewidziane dla egzaminu w języku angielskim,
  • podczas egzaminu nie można korzystać z żadnych pomocy naukowych.

Kilka wskazówek praktycznych

Najważniejszą zasadą przy odpowiadaniu na pytania egzaminacyjne jest kierowanie się tym, co mówi ITIL®, a nie jakie ja (jako egzaminowany) mam doświadczenia w zarządzaniu usługami IT.

Przyznam szczerze, że kiedy dostałam do ręki swoją kopię egzaminu i przeczytałam pobieżnie pierwsze pytanie, potem kolejne – mocno się zestresowałam: pustka w głowie i nieumiejętność wskazania poprawnej odpowiedzi. Postanowiłam przejść najpierw przez wszystkie pytania i zaznaczyć odpowiedzi tylko wtedy, gdy jestem ich w 100% pewna. Następnie przeliczyłam ilość udzielonych odpowiedzi – było to ok. 20 i byłam już pewna tego, że z pozostałymi też sobie poradzę. W efekcie zdałam egzamin z wynikiem 95% 🙂

Jak sobie poradziłam z pozostałymi pytaniami:

  • Każde pytanie dokładnie czytałam i zaznaczałam słowa klucze takie jak proces, funkcja, strategia, projektowanie itp.,
  • W każdym pytaniu zwracałam uwagę na słowa wyróżnione dużymi literami – najbardziej, nie itp.,
  • Każdą odpowiedź czytałam dokładnie i zastanawiałam się, czego ona dotyczy lub co definiuje. Dla przykładu w pytaniu dotyczącym OLA jedna z odpowiedzi podawała definicję SLA, a zatem mogłam ją wykluczyć.

Łącząc te trzy reguły razem, byłam w stanie praktycznie na każde pytanie odpowiedzieć poprawnie.

Ponieważ odpowiedzi należy nanieść na arkusz odpowiedzi – upewnij się, że nie popełniłeś/aś błędu przy przepisywaniu.

Jak długo czekałam na wynik? Tego samego dnia trener zeskanował nasze odpowiedzi – w tym momencie otrzymałam wstępną ocenę pozytywną. Dzień później dostałam potwierdzenie zdania egzaminu z certyfikatem i szczegółową informacją dotyczącą ilości pozytywnych odpowiedzi w każdych obszarów objętych egzaminem ITIL® Foundation.

Podsumowanie

Już wiesz, jak wygląda egzamin ITIL® Foundation. Ponieważ warto się do niego przygotować, zapraszam Cię do lektury wpisu, w którym opisuję, jak przygotowałam się do egzaminu ITIL® Foundation.