Jak pogodzić projekty biznesowe i prywatne w Asanie?

Projekty, projekty, projekty… Realizujemy je każdego dnia i to zarówno te biznesowe, jak i prywatne. Czy popularne programy wspierające zarządzanie projektami są w stanie pomóc nam w pogodzeniu obu rodzajów zobowiązań? O Asanie pisałam już nie raz – tu możesz przeczytać wszystkie artykuły na ten temat. Dzisiaj pokażę Ci, jak koordynować projekty biznesowe i prywatne w Asanie.

Zanim przejdę do omówienia 4 sposobów pozwalających pogodzić projekty biznesowe i prywatne w Asanie, muszę wspomnień, że podane sposoby będą działać w sytuacji, kiedy korzystasz z bezpłatnego planu Basic. Dla planów płatnych te rozwiązania odrobinę się różnią.

Sposób 1 – Prywatne zadania

To najprostszy sposób, ale też najmniej komfortowy.

Wystarczy, że dodasz nowe zadanie z poziomu Moje zadania i nie będzie ono przypisane do żadnego projektu. Będzie ono miało status prywatnego.

To rozwiązanie sprawdzi się wtedy, kiedy prywatnych zadań jest niewiele, są raczej okazjonalne i nie ma potrzeby tworzyć dla nich dedykowanych projektów (np. coroczna wizyta kontrolna u dentysty). Do wad tego podejścia można zaliczyć to, że:

  • zadania prywatne są dostępne wyłącznie w sekcji Moje zadania (w gąszczu zadań biznesowych mogą się zgubić),
  • w ich realizacji nie mogą brać udziału domownicy (mieli by dostęp również do zadań i projektów biznesowych, co nie jest wskazane).

Sposób 2 – Prywatny projekt

To rozwiązanie rekomenduję Ci w sytuacji, kiedy swoje prywatne zadania realizujesz samodzielnie, ale jest ich na tyle dużo, że warto je zebrać w jeden (lub więcej) projekt w Asanie.

Jak utworzyć prywatny projekt? Dokładnie w taki sam sposób, jak każdy inny. W pierwszym kroku konieczna jest tylko zmiana ustawień prywatności – w polu Prywatność wybierz opcję Prywatny dla mnie. Po utworzeniu projektu przy jego nazwie pojawi się symbol kłódki.

Utworzony w ten sposób projekt ma jeden minus – nadal nie możesz do niego zaprosić członków rodziny.

Sposób 3 – Dedykowany zespół

To rozwiązanie, które ja preferuję i rekomenduję Tobie. Wystarczy utworzyć osobny zespół, którego będziesz jedynym członkiem (chyba, że dodasz swoich najbliższych) i możesz w nim mieć wiele różnych projektów. Nie muszą być prywatne, chyba że chcesz pewne zadania ukryć przed najbliższymi (np. zakup prezentów na święta).

Minusy? Brak!

Sposób 4 – Dedykowany obszar roboczy

Być może zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, kiedy korzystasz z Asany klienta? Czy to wypada? Czy tak można? A może jesteś w sytuacji, kiedy działasz w swojej własnej Asanie, ale nie masz opcji tworzenia zespołów? Co zrobić w takim przypadku? Utwórz osobny obszar roboczy. Możesz to zrobić zawsze i sprawdzi się tak samo, jak dedykowany zespół.

Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że będziesz korzystać z osobnych list Moje zadania (niestety – a szkoda – na ten moment Asana nie pozwala wyświetlać wszystkich zadań z wszystkich organizacji/obszarów roboczych na jednej liście. Coś za coś.

Podsumowanie

Jak widzisz, aplikacje takie, jak Asana, sprawdzają się zarówno w projektach biznesowych, jak i prywatnych. Nie potrzebujesz kilku aplikacji, by ogarnąć swoje wszystkie zadania.