Jak często sprawdzasz swoje Dlaczego?

Ten artykuł powstał w listopadzie 2020. Wysłałam go wówczas do czytelników Magazynu Skutecznego Zarządzania. Dzisiaj postanowiłam go zaktualizować i umieścić tutaj. Jestem pewna, że każdego z nas uwiera coś w naszym życiu i jedynym sposobem, by dowiedzieć się, co to – jest zatrzymać się na chwilę i sprawdzić swoje wewnętrzne Dlaczego?

Sprawdzaj swoje dlaczego? regularnie

Dlaczego robisz to, co robisz? Czy Twoje zajęcie jest spójne z Twoim wewnętrznym dlaczego? z Twoimi wartościami? z Twoją wizją siebie i swojego życia?

Kiedy zdałam maturę, nie miałam pomysłu, co chciałabym robić w życiu. Ponieważ byłam świetna w przedmiotach ścisłych, mój wybór padł na informatykę. Ukończyłam studia i rozpoczęłam przygodę w zawodzie programisty. Wykonywałam poprawnie wszystkie powierzone mi obowiązki, ale to nie było to, czegoś mi brakowało. Z pewnym ukłuciem zazdrości patrzyłam na koleżanki i kolegów, którzy działali na ścieżce menedżerskiej. 

  • Ale nie zadałam sobie wtedy pytania, dlaczego tak jest. Co mi przeszkadza w mojej pracy i co takiego “atrakcyjnego” – dla mnie – jest w pracy menedżera. Kiedy pojawiła się taka możliwość i ja zostałam menedżerem projektów. 
  • Dopiero pierwsze wyzwania i lekcje zmusiły mnie do refleksji – czy to jest rzeczywiście moja droga? Jaka ona powinna być? Co w niej lubię, a co nie? 
  • Nad czym muszę popracować? Później regularnie zadawałam sobie to pytanie i szukałam. Szukałam i zmieniałam, zdobywając kolejne cenne lekcje.

Dzisiaj wiem, że:

Moim dlaczego? jest sprawiać, że dzieje się magia. Że wizja czegoś wspaniałego zamienia się w rzeczywistość. Chcę wspierać biznes, z którym współpracuję i pomagać mu w rozwoju, w zdobywaniu najlepszych klientów, w budowaniu renomy na skalę światową. Chcę wspierać osoby, które zaczynają swoją drogę w zawodzie menedżera, dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem i wiedzą. Wierzę, że my – menedżerowie projektów – mamy szczególny przywilej łącznika i doradzcy biznesu, dla którego pracujemy, z zespołem, dzięki któremu ma szansę zadziać się magia. To przywilej, ale też ogromna odpowiedzialność.

Jeśli jeszcze tego nigdy nie robiłeś, zadaj sobie pytanie dlaczego? Być może będziesz musiał zadać je kilkukrotnie, żeby dotrzeć do sedna. Jedno mogę Ci obiecać – naprawdę warto!

Co to zmieniło?

“Wyrosłam” zawodowo na IT. Od kwietnia 2018 do października 2020 pracowałam w tak różnych branżach, że aż czasem się dziwię, gdzie mnie poniosło. W tym czasie dowiedziałam się o sobie jednej ważnej rzeczy – mogę zarządzać dowolnym projektem, ale najlepiej się czuję w projektach technicznych. Wtedy wiem, o czym mówię, wiem, jak przełożyć język klienta na język techniczny, potrafię się porozumieć z podwykonawcami, potrafię również przewidzieć, gdzie pojawią się problemy. Postanowiłam zająć się w 100% takimi projektami. Ale od razu mówię – niczego nie żałuję i te 2,5 roku to nie był czas stracony! To był bardzo ważny – z punktu widzenia mojego doświadczenia zawodowego – czas i zamierzam z tego doświadczenia czerpać garściami! Od grudnia znowu działam w branży IT, tym razem w jednym z software house’ów i realizuję swoje dlaczego?

Jak to wpływa na Zarządzaj skutecznie? Od grudnia mój czas jest mocno eksploatowany przez projekty mojego klienta. Ale nie mogę i nie chcę na tym poprzestać. Moją misją jest wspierać te osoby, które chcą zostać menedżerami projektów lub już nimi zostały. To wsparcie, które ja kiedyś dostałam od moich mentorów, chcę przekazać dalej, kolejnym osobom. Dlatego zależy mi na tym, żeby poznać Ciebie bliżej i pomóc Ci w sposób jak najbardziej celowy. Pomysłów mam dużo, ale nie wiem, czy to są Twoje potrzeby? Przygotowałam ankietę i proszę Cię o poświęcenie kilku minut na jej wypełnienie: http://bit.ly/ankietaZS.