Agile to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Równie często jest stosowane zamiennie ze słowem Scrum. Czy słusznie? Porozmawiajmy o zwinnych metodach zarządzania, które pomagają organizacjom być „agile”.

Zwinne metody zarządzania możemy podzielić na dwie grupy:

  • wytwórcze, których celem jest uzyskanie oczekiwanego rezultatu,
  • zarządcze, stosowane w sytuacjach, kiedy projekt wymaga bardziej formalnego zarządzania – angażuje wiele różnych zespołów czy jest częścią programu.

Zwinne metody wytwórcze

W tej grupie metod (powinnam raczej użyć słowa framework) znalazły się m.in.:

  • Scrum, na którego temat planuję cały cykl artykułów w kolejnych tygodniach – do tej pory ukazały się te dwa:
  • Kanban, starsza siostra Scruma. W tym podejściu zadania do realizacji umieszczone są na tablicy złożonej z kolumn: to do, in progress, done (to najbardziej podstawowa wersja tablicy kanbanowej). W miarę upływu czasu i tego, jak zespół pracuje nad zadaniami, zadania przesuwają się od lewej do prawej. Istotną kwestią w tym podejściu jest ustalenie maksymalnej liczby zadań w trakcie realizacji (jeśli mamy więcej kolumn, to ustalamy limit pracy dla każdej z nich).
  • Extreme Programming (XP), który ma wiele podobieństw do Scrum, ale dedykowany jest do tworzenia oprogramowania, podczas gdy Scrum można zastosować w innych gałęziach przemysłu. Jeśli Cię ta technika interesuję, zachęcam Cię do lektury tego artykułu.

Zwinne metody zarządcze

Tu należy wspomnieć m.in.:

  • Agile Project Management – na temat tej metodyki znajdziesz wiele artykułów na moim blogu,
  • PRINCE2 Agile – to połączenie tradycyjnego zarządzania projektami, jakie znamy z PRINCE2 ze zwinnością. Odsyłam Cię na strony Axelos, gdzie możesz przeczytać więcej na temat tej metodyki,
  • SAFe, czyli skalowalny Agile, na którego temat możesz przeczytać tu.

Podsumowanie

Nie sposób wymienić wszystkie techniki i metody zwinne. Istotne jest jednak to, że u podstaw większości z nich (jeśli nie u wszystkich) leży Scrum. Być może to jest przyczyną, że słowa Agile i Scrum stosowane są wymiennie.

A może jest tak dlatego, że – jak po raz kolejny donosi Version One w swoim już 14-tym raporcie State of Agile – 75% badanych korzysta właśnie ze Scrum do realizacji swoich projektów?

Jedno jest pewne – warto Scruma znać! Dlatego już dzisiaj zapraszam Cię na bloga, gdzie co tydzień znajdziesz nowy artykuł na temat Scrum. Zapamiętaj ten link.

Kategorie: PROJEKTY