Co się zmieni w egzaminie PMP®?

Zmieniło się podejście do projektów, czego wynikiem były zmiany w podręczniku PMBOK. Nadszedł czas, żeby za tymi zmianami podążył sam egzamin. Sprawdzam, co się zmieni w egzaminie PMP ® już wkrótce.

Szczegółowy opis zmian znajdziesz na stronach PMI i w dokumencie PMP® Examination Content Outline. Zaczęcam Cię do zapoznania się z wszystkimi szczegółami, jeśli jesteś jedną z tych osób, które właśnie przygotowują się do egzaminu.

Ważna jest również data, od której egzamin PMP ® będzie przeprowadzany w nowej formule – jest to 1 lipca 2020.

AKTUALIZACJA: W związku z COVIT-19 PMI zdecydowało się zmienić termin wprowadzenia nowej wersji egzaminu. Więcej szczegółów tutaj: https://www.pmi.org/about/coronavirus-single-source-message

Co się zmieni w egzaminie PMP®?

Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronach PMI, nowy egzamin będzie bazował na trzech obszarach:

  • ludzie, ze szczególnym naciskiem na zarządzanie zespołem – 42% pytań z tego obszaru,
  • proces, pod którym kryją się techniczne aspekty zarządzania projektem – 50% pytań,
  • środowisko biznesowe, czyli powiązanie projektu ze strategią organizacji – 8% pytań.

We wspomnianym wcześniej dokumencie PMP® Examination Content Outline znajdziesz szczegółowy opis każdego z tych obszarów.

Zmiany, jakie wprowadzono w PMBOK, edycja 6 jakiś czas temu (a mam na myśli podejście zwinne do zarządzania projektami), są kontynuowane również w nowym egzaminie PMP®. Od 1 lipca 2020 50% pytań będzie dotyczyć podejścia tradycyjnego do zarządzania projektami, a 50% – zwinnego/hybrydowego.

Co to oznacza dla Ciebie?

Już wiesz, co się zmieni w egzaminie PMP ® . Jeśli zastanawiasz się nad certyfikatem PMP®, zacznij działać. W swoim planie przygotowania do egzaminu uwzględnij:

  • czas potrzebny na zatwierdzenie Twojej aplikacji przez PMI (jeśli zostaniesz wybrany do audytu, ten czas się jeszcze wydłuży),
  • dostępność terminów egzaminów w centrach egzaminacyjnych (chętnych do zdawania egzaminu PMP® może być więcej w związku z tymi zmianami)

i złóż aplikację w PMI jak najszybciej. Jakby nie było, od momentu zatwierdzenia Twojej aplikacji masz rok na podejście do egzaminu.

Powodzenia!