Jeśli jesteś samodzielnym przedsiębiorcą, każdego dnia decydujesz o tym, na co „wydasz” swój czas. Celowo mówię „wydasz”, bo za każde działanie płacisz swoją najcenniejszą walutą. Swoim czasem. Obejrzyj to video i sprawdź, w którym obszarze piramidy produktywności Ty spędzasz najwięcej swojego czasu.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, transkrypcję nagrania znajdziesz poniżej.

Co to jest piramida produktywności?

Piramida produktywności składa się z czterech obszarów.

  • Pierwszy obszar stanowią życiowe wartości. Jeśli Twoją wartością jest zdrowie, tu znajdą się wszystkie Twoje aktywności związane z aktywnością fizyczną czy ze zdrowym odżywianiem. Jeśli Twoją wartością jest rodzina, tu umieścisz czas spędzony z Twoim życiowym partnerem i dziećmi. Tu również znajdzie się czas na realizację Twoich pasji, rozwój osobisty czy spotkania z przyjaciółmi.
  • Drugi obszar to czas pracy w wysokiej stawce godzinowej. W tym obszarze znajdą się wszystkie Twoje biznesowe działania związane z Twoim zawodem: praca z klientem, nagrywanie materiałów video czy pisanie książki.
  • W trzecim obszarze piramidy produktywności znajdują się zadania realizowane w niskiej stawce godzinowej. To tu znajduje się większość zadań, które wykonujesz w swoim biznesie codziennie. Odpowiadanie na maile klientów, wysyłanie newslettera, planowanie postów w mediach społecznościowych, tworzenie grafik to tylko niektóre z nich.
  • Ostatni, czwarty obszar stanowi czas spędzony w zerowej stawce godzinowej, czyli np. na scrollowaniu Facebooka lub Instagrama.
Piramida produktywności

Produktywność soloprzedsiębiorcy

Piramida produktywności soloprzedsiębiorcy może przypominać Bukę z Muminków:

  • Czasu na życiowe wartości nie ma lub jest go bardzo mało. Zwykle poświęcasz go tylko na to, czego już nie możesz odpuścić.
  • Twoim marzeniem jest zarabiać więcej, co wymaga, żeby w obszarze wysokiej stawki spędzać więcej czasu. Celowo użyłam tu słowa „marzenie”, bo zapewne wydaje się to być dla Ciebie nieosiągalnym celem. W końcu doba ma tylko 24 godziny.
  • Za to króluje obszar w niskiej stawce godzinowej! Ilość czasu poświęcanego na działania okołobiznesowe pochłania Cię bez reszty! Jeśli jest coś do zrobienia, robisz to samodzielnie. Bo tylko Ty potrafisz to zrobić tak dobrze. Nie wiesz, jak coś zrobić? Douczasz się i dorzucasz te obowiązki do Twojej codziennej listy zadań.
  • Do tego dochodzi czas spędzony w zerowej stawce. Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się wejść na Instagram, żeby nagrać story, a skończyło się na przeglądaniu tablicy? Ile razy tracisz czas na zastanawianie się, czym się teraz masz zająć? Na martwieniu się, że pracujesz od rana do nocy, a efektów Twojej pracy jak nie było, tak nie ma?

Czy tak właśnie wygląda Twoja piramida produktywności?

Piramida przedsiębiorczości soloprzedsiębiorcy

Delegowanie pomoże Ci przywrócić właściwe proporcje

Zapewne już się domyślasz, że to dzięki delegowaniu jesteś w stanie poprawić swoją produktywność. Przenieść ciężar działania z jednego obszaru do innego. Nadać piramidzie właściwy kształt.

Jeśli część zadań z obszaru niskiej stawki godzinowej delegujesz do współpracownika, odzyskacz cenny czas. Możesz go przeznaczyć na zadania w wysokiej stawce godzinowej lub na realizację swoich życiowych wartości.

Już wkrótce będzie miała miejsce premiera kursu Biznes w Asanie, który pomoże Ci poukładać Twój biznes i przygotować go na delegowanie. Zapisz się na webinar Biznes na autopilocie, a otrzymasz informację o premierze w pierwszej kolejności.