Certyfikat AgilePM®

Mogę się pochwalić, że w sierpniu zdałam certyfikat AgilePM® Foundation. Z tej okazji zebrałam w tym wpisie wszystkie informacje o certyfikacji AgilePM®.

Rodzaje certyfikatów AgilePM®

Za egzamin i certyfiat Agile Project Management odpowiada organizacja APMG International. Certyfikat nosi nazwę AgilePM® i został skonstruowany w podobny sposób, jak w przypadku PRINCE2® czy PRINCE2® Agile. Mamy zatem certyfikaty:

  • AgilePM® Foundation – potwierdza znajomość podstaw metodyki Agile Project Management i jest certyfikatem bezterminowym.
  • AgilePM® Practitioner – potwierdza umiejętność zastosowania metodyki Agile Project Management w konkretnych sytuacjach projektowych. Certyfikat jest ważny 5 lat. By uzyskać certyfikat AgilePM® Practitioner należy być posiadaczem certyfikatu AgilePM® Foundation.

Podręcznik AgilePM®

Obowiązujący podręcznik Agile Project Management (AgilePM®) Handbook (do kupienia tu lub w trakcie zakupu kursu w firmie szkoleniowej) składa się z dwóch części, które pokrywają się z podziałem certyfikatów:

Sekcja 1 omawia podstawy metodyki Agile Project Management. Ich znajomość jest niezbędna do zdania egzaminu na poziomie AgilePM® Foundation.

Sekcja2 nosi tytuł Perspektywa Kierownika Projektu Agile: pogłębione spojrzenie i jest przedmiotem egzaminu AgilePM® Practitioner.

Kursy przygotowujące do certyfikatu AgilePM®

Na rynku znaleźć można bogatą ofertę kursów przygotowujących do certyfikatu Agile Project Management. W zależności od firmy szkoleniowej czas szkolenia waha się od 2 do 3 dni w przypadku AgilePM® Foundation. Dla AgilePM® Practitioner są dwa dni szkoleniowe. W obu przypadkach szkolenie kończy się egzaminem.

Przykładowe testy AgilePM®

Jeśli chcesz sprawdzić swoją znajomość metodyki AgilePM® przed przystąpieniem do egzaminu, skorzystaj z dostępnych testów:

Egzaminy AgilePM®

Egzamin AgilePM® różni się w zależności od tego, czy jest to Foundation czy Practitioner. Wszystkie różnice opisałam w poniższej tabeli:


AgilePM® FoundationAgilePM® Practitioner
Czas trwania40 minut150 minut
Ilość pytań50 pytań4 obszary, łącznie 80 pytań
Próg zdawalności50% poprawnych odpowiedzi50% poprawnych odpowiedzi
Dodatkowe informacjeNie można korzystać z żadnych materiałów pomocniczychMożna korzystać z podręcznika

Podsumowanie

W mojej ocenie, certyfikat AgilePM® Foundation jest na podobnym poziomie trudności, co certyfikat PRINCE2® Foundation. Na który z nich się zdecydujesz?