Kiedy rozmawiam z przedsiębiorcami na temat Asany, w pytaniach przewijają się różne informacje. Wśród nich pojawiają się stwierdzenia, z którymi ja – osoba korzystająca z Asany już od ponad 7 lat na gruncie zawodowym i prywatnym – nie mogę się zgodzić.

Dlatego postanowiłam dzisiaj obalić 5 najczęściej pojawiających się mitów o Asanie. Mitów, które sprawiają, że Ty nie chcesz z tej Asany skorzystać lub nie wykorzystujesz w pełni jej potencjału.

Zanim przejdę do ich omówienia, chcę tylko zaznaczyć, że kolejność jest przypadkowa. Każdy z nich jest tak samo krzywdzący i nie mam tu na myśli Asany, ale Twój biznes.

Mit #1 Asana jest tylko do zarządzania projektami

Kiedy słyszę takie stwierdzenie, to przecieram szeroko oczy ze zdumienia. Dlaczego? Bo w mojej Asanie znajdziesz, oprócz projektów w tradycyjnym rozumieniu tego słowa:

  • wszystkie zadania zwiazane z obsługą mojego małego biznesu, jak choćby nadchodzące płatności,
  • kalendarz treści do mediów społecznościowych,
  • księgę procedur,
  • autorski system CRM, w ramach którego są formularze, są integracje z kalendarzem Google i z Zoom, jest rozpisany cały proces wdrożenia Asany.

Z kolei w Asanach moich klientów znajdziesz

  • zautomatyzowane procesy dostaw,
  • procesy tworzenia nowych partii produktu,
  • cele biznesowe, od poziomu celów ogólnofirmowych do poziomu celów indywidualnych,
  • plan nieobecności i urlopów,
  • rejestr samochodów firmowych wraz z informacją o nadchodzących przeglądach,
  • rejestr maszyn wraz z numerami certyfikatów,
  • i wiele, wiele innych.

Jak powiedział jeden z moich klientów na koniec wdrożenia: Asana jest bardzo uniwersalna. A ja dodam, że tylko Twoja wyobraźnia ogranicza Cię w tym, jak możesz wykorzystać Asanę w swoim biznesie.

Mit #2 Asana jest trudna i nieintuicyjna

Zgodzę się z tym, że Asana może być trudna i nieintuicyjna, jeśli traktujesz ją jako studnię na zadania. Jeśli korzystanie z Asany sprowadzasz tylko i wyłącznie do tego, żeby wyrzucić z głowy sprawy, którymi trzeba się zająć i na tym kończy się Twoja codzienność w Asanie.

Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli:

  • poznasz podstawy pracy z tą aplikacją,
  • pogrupujesz zadania w sensowne projekty,
  • wyrobisz nawyk pracy w Asanie każdego dnia,

to Asana stanie się prosta i intuicyjna.

Mit #3 Asana jest dobra dla korporacji

Są takie aplikacje, z których skorzystają rzeczywiście tylko duże firmy, jak choćby te związane z obsługą pełnej księgowości.

Ale Asana do nich nie należy, o czym przekonywałam Cię w ubiegłych tygodniach. Koniecznie zajrzyj do tych artykułów:

Znajdziesz w nich argumenty, które potwierdzą, że Asana jest aplikacją nie tylko dla korporacji.

Mit #4 Asana jest kosztowna

I tak, i nie. Nie zapłacisz nic za konto w Asanie, jeśli Twój zespół jest mały i mieści się w limicie planu bezpłatnego. Chyba, że chcesz skorzystać z funkcji, które Asana oferuje w planach płatnych – z formularzy, pól niestandardowych, automatyzacji, integracji czy wykresu Gantta.

I pamiętaj, że w limit osób nie wliczają się podwykonawcy i klienci, jeśli dobrze skonfigurujesz swoje konto w Asanie. Więcej na ten temat pisałam w artykule Jak w godzinę obniżyć wydatki na Asanę nawet 10-krotnie?

Jeśli jesteś już na granicy planu bezpłatnego, to zastanów się, czy czasami te płatne rozwiązania nie pozwolą Ci zaoszczędzić na innych aplikacjach, za które dzisiaj płacisz? Może się okazać, że będziesz w stanie zrobić pewną konsolidację wydatków i w efekcie sumarycznie zapłacisz mniej.

Ja na przykład zdecydowałam się na plan płatny w Asanie, żeby stworzyć w niej swój własny system CRM, zamiast płacić za dedykowane rozwiązanie do zarządzania moimi klientami.

Mit #5 Asana wymaga czasu

Tu się zdecydowanie nie zgodzę.

Jeśli dzisiaj nie korzystasz z żadnych aplikacji tego typu, to w świetle przeprowadzonych przez Asanę badań w każdym tygodniu poświęcasz 58% swojego czasu na coś, co Asana nazywa pracą nad pracą (Asana Anatomy of Work, Global Index 2022).

Ponad połowę swojego czasu zastanawiasz się, co jest tak naprawdę do zrobienia, szukasz informacji jak to zrobić, itd. Jeśli masz zespół, to przemnóż liczbę godzin przez liczbę pracowników. Niemały koszt, prawda?

Zdaję sobie sprawę, że potrzebujesz czasu, żeby

  • zorganizować w Asanie swój biznes,
  • nauczyć się pracować w Asanie,

Ale później tego czasu nie potrzeba aż tyle. Swoją listę zadań znajdziesz na liście Moje zadania w Asanie. Wystarczy, że

  • codziennie rano wejdziesz i zobaczysz, co jest do zrobienia tego dnia,
  • zamkniesz zadanie, jak tylko go ukończysz,
  • odpowiesz na pytania od zespołu w Skrzynce odbiorczej w Asanie.

5 mitów o Asanie, a może 5 argumentów przemawiających za Asaną?

Podałam Ci 5 mitów o Asanie, które sprawiają, że Ty nie chcesz z tej Asany skorzystać lub nie wykorzystujesz w pełni jej potencjału. Bardzo jestem ciekawa, czy któryś z nich stał się argumentem za tym, żeby przenieść biznes do Asany.

Jeśli tak właśnie jest, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przenosiny do Asany nie muszą Ci zająć wiele czasu. Możesz to zrobić szybko i przede wszystkim skutecznie. Wystarczy, że skorzystasz z mojego wsparcia i doświadczenia. Szczegóły znajdziesz na stronie Współpraca.