W ostatnią niedzielę minęło 5 lat istnienia mojego biznesu. Z tej okazji zrobiłam małe podsumowanie, a lekcjami postanowiłam podzielić się z Tobą. Zapraszam Cię do obejrzenia tego video i poznania moich 5 lekcji na 5 urodziny mojego biznesu.

Lekcja 1 Miej wizję i skupiaj się na tym, co Cię do niej przybliża

Kiedy pracowałam jeszcze na etacie, często słyszałam pytanie, gdzie chcesz być za 5 lat. Z różnych powodów nie zawsze umiałam lub chciałam na to pytanie odpowiedzieć. Kiedy 5 lat temu startowałam własny biznes, nie zaprzątało mojej głowy to, jak powinien on wyglądać na kilka lat. Skupiałam się na przygotowaniu oferty i znalezieniu klientów. I to był błąd, którego konsekwencją były przede wszystkim nieodpowiednie cele. Można by powiedzieć, że strzelałam ślepakami na oślep. Kiedy dwa lata temu usłyszałam pytanie, jak ma wyglądać moje życie za 5 lat, wiedziałam jedynie, że nie tak, jak w tym momencie. I rozpoczął się żmudny i trudny proces nie tyle ustalenia samej wizji, co decydowania o kolejnych celach i zmiany pewnych nawyków, które zdążyłam już wypracować, a ewidentnie stały w sprzeczności z tym, jakie życie chcę wieść. Jestem przekonana, że gdybym na samym początku mojego biznesu odpowiedziała sobie na to pytanie, gdzie chcę być za 5 lat, mój biznes byłby w zupełnie innym miejscu.

Lekcja 2 Żyj w zgodzie z Twoimi wartościami

Kiedy pracujesz jako freelancer lub też decydujesz się na bycie samodzielnym przedsiębiorcą, dużej dyscypliny wymaga jednoczesne prowadzenie własnego biznesu i realizacja swoich osobistych wartości. Nie odmawiasz żadnemu klientowi, bo pieniądze są Ci potrzebne. Mocno wierzysz w to, że jak teraz pociśniesz, to w przyszłości wszystko w magiczny sposób się odmieni. Wierzysz, że to przejściowe i po prostu zaciskasz zęby. Jeśli tak właśnie myślisz, to jesteś w błędzie. Jeśli Ty nie zadbasz o siebie, o swoje relacje, o to, co dla Ciebie ważne, to nikt o to nie zadba. Biznes pochłonie Twój czas bez reszty. Postaw granice i egzekwuj je uczciwie od siebie.

Lekcja 3 Zawsze miej poduszkę finansową

Na liście 5 lekcji na 5 urodziny mojego biznesu nie mogło zabraknąć tej związanej z pieniędzmi. Zawsze, ale to zawsze potrzebujesz mieć poduszkę finansową. Nie rozpoczynaj biznesu, dopóki nie policzysz, ile tak naprawdę będzie Cię on kosztował. Zadbaj też o to, żeby przez cały czas mieć rezerwę na 3-6 chudych miesięcy. Pamiętaj, że nawet jak nic w danym miesiącu nie zarobisz, to i tak pewne opłaty i podatki będą Twoim obowiązkiem.

Lekcja 4 Doceniaj wszystko to, co dzieje się po drodze

Prowadzenie biznesu wymaga ciągłego wyznaczania różnego typu celów i realizowania kolejnych projektów. Skupiasz się na tym, co jest zrozumiałe. Jednocześnie bardzo rzadko dajesz sobie czas na świętowanie, na docenienie siebie kiedy już do tego celu dotrzesz. Zwykle wtedy bierzesz się za kolejny cel i tak ten biznes się toczy. Dlatego zachęcam Cię do tego, żeby doceniać siebie, swoje drobne sukcesy na bieżąco. Przynajmniej raz w tygodniu pochyl się nad tym, co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich kilku dni. Poklep się po ramieniu za dobrą robotę.

Lekcja 5 Odrabiaj lekcje

Ale to nie wszystko! Kiedy robisz takie podsumowanie, to zastanów się również nad tym, co w ubiegłym tygodniu mogło pójść lepiej. Analizuj, sprawdzać i wyciągaj wnioski, żeby nie powielać tych samych błędów z tygodnia na tydzień. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej wprowadzisz zmianę i masz szansę zrealizować swoje cele biznesowe na czas.

Podsumowanie

Podzieliłam się z Tobą 5 lekcjami, jakie wyciągnęłam na przestrzeni tych 5 lat prowadzenia własnej firmy. Mam ich więcej w mojej Asanie, ale te 5 uważam za najważniejsze i pomocne każdemu przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy działasz samodzielnie, czy może budujesz już swój zespół. Jestem ciekawa, którą z nich weźmiesz ode mnie i wdrożysz w swoim biznesie.